Advertiser Disclosure
X

Advertiser Disclosure: The credit card offers that appear on this site are from credit card companies from which MoneyCrashers.com receives compensation. This compensation may impact how and where products appear on this site, including, for example, the order in which they appear on category pages. MoneyCrashers.com does not include all credit card companies or all available credit card offers, although best efforts are made to include a comprehensive list of offers regardless of compensation. Advertiser partners include American Express, Chase, U.S. Bank, and Barclaycard, among others.

By

Views

13.0K

Dig Deeper

23,633FansLike
20,981FollowersFollow
37,717FollowersFollow

Become a Money Crasher!
Join our community.

The Pros and Cons of Homemade Baby Food

Views

13.0K

I remember being really impressed a few years back when my friend was telling me about how she made her own baby food. She told me how she bought fruits and vegetables, cooked them, pureed them, and froze them in an ice cube tray. It never crossed my mind that someone could make their own baby food. I didn’t have kids at the time, but once I had a baby of my own, I learned how common it was to make baby food at home. I was all excited about doing it, but once I started, I realized that there were some definite downsides as well.

Here are the pros and cons of making your own baby food to help you decide if it is right for you and your family:

Pros of Making Your Own Baby Food

Open a Simple Account by 10/31/19 4:59 PM PT and get up to a $500 bonus and 2.15% APY (with qualified activities).

1. Saves Money

You can save quite a bit of money by making your own food. It’s estimated that making your own baby food costs you a third of what it costs to buy commercial baby food. A 4 ounce jar of baby food costs about $0.50. If your baby eats 3 jars a day, that equates to $45 per month. Now, if you were to make the same amount of food, it would only cost you about $15 which would be a savings of $30 per month. So if your baby eats 3 jars per day for six months, that is a savings of $180! I imagine that your baby will eat more than that so you should expect even greater savings. There are a lot of baby costs so you need to save where you can!

2. It’s Fresh

Who doesn’t like to eat food right out of the oven? Or fruit at its peak ripeness? You can make your baby’s food right before he or she eats it. It is not processed, doesn’t sit in a jar while being shipped to a store, and doesn’t wait idle on a store’s shelf for long periods of time. It’s fresh! I have definitely noticed that my baby is more likely to enjoy fresh fruits and vegetables. There are even some foods, such as bananas, that he won’t ever eat out of a jar but will gladly consume if it’s fresh.

3. More Nutritional

Jarred baby food is heated to exceptionally high temperatures when it is being processed, which depletes some heat-sensitive nutrients. Also, homemade food has no preservatives or added fillers.

4. More Varied

There are no limits on what you can do. Commercial baby food only comes in so many varieties, but when you make your own, the possibilities are limitless. I have made my baby kiwi, cauliflower, and zucchini. I highly doubt that you can find those in the baby aisle of your grocery store! When you make homemade food, you can also puree it to the desired thickness. If your baby is older, you may want it to be thicker and more chunky as your baby transitions to finger foods. You can also make your food organic if you choose.

Cons of Making Your Own Baby Food

1. Time Consuming

I know that people say it is not time consuming, but it is time consuming! Before you even start cooking, you need to do a little research on what your baby can eat, where to buy it, and how to prepare it. The next step is going to the store to buy the food. If you are wanting organics, it may be a challenge to find what you are looking for depending on where you live. I live in an Atlanta suburb, and I have had a difficult time finding some organic fruits and vegetables.

Preparing the food is also timing consuming depending on what you are preparing. Bananas are great because all you have to do is smash them up. However, if you are making carrots, they need to be peeled, cut, steamed, and finally pureed. That takes a lot of time! And when you have a baby at home, time is one thing that you do not have a lot of.

2. Might Not Taste Good

I have made quite a few mistakes in making baby food over the past few months. Several times I have made food from fruits that were not ripe. The end result was very tart goop that even my dogs wouldn’t eat. There is also the added risk that your baby might just not like that particular food. If you make a whole batch of it, and then your baby doesn’t like it, you may be stuck eating it yourself.

3. Difficult to Take On the Go

If you are out and about with baby during the day, the baby is going to need to eat lunch at some point. I suppose you could pack up food that you made, but it sure is easier to just open up a jar.

Final Thoughts

For some families, buying commercial baby food is probably the better way to go. If both parents work or go to school or are busy with activities or other children, it would be hard to find the time to mash up food for the baby. On the other hand, if you are on a tight budget, it might be worth spending some extra time in the kitchen so you can spend less money and give your baby some healthier food options. And there is always the option of doing a combination both which is what I do. I dedicate one week a month to making as much food as I need for that month. I find that if I spend an hour each night that week, I am able to have plenty for my baby. I also buy some food so that I can have my baby try new foods without committing a bunch of time to making it myself. That also allows me to have jars when I am out and about.

Do you make your own baby food? Do you have any good recipes to share?

(Photo Credit: jencu)

Casey Slide
Casey Slide lives with her husband and baby in Atlanta, GA. She graduated from the University of Florida in 2005 with a bachelor’s degree in Industrial Engineering and worked for a prominent hospital in Atlanta. With the birth of Casey’s son in February 2010, she decided to become a stay-at-home mom. Casey’s interests include reading, running, living green, and saving money.

Next Up on
Money Crashers

Cognitive Biases Brain Costing Money

10 Cognitive Biases in Your Brain That Are Costing You Money

We all like to think of ourselves as rational consumers. When we buy Product A instead of Product B, we think we're doing it because we've...
Best Credit Card Bonus Offers

9 Best Rewards Credit Card Sign-Up Bonus Offers, Deals & Promotions

Few credit card rewards and perks are more valuable than sign-up bonuses - also known as welcome offers, early spend bonuses, or new cardmember bonuses, depending...

Latest on
Money Crashers

Sign Up For Our Newsletter

See why 218,388 people subscribe to our newsletter.

What Do You Want To Do
With Your Money?

Make
Money

Explore

Manage
Money

Explore

Save
Money

Explore

Borrow
Money

Explore

Protect
Money

Explore

Invest
Money

Explore